Menengiç Nedir Nasıl Kullanılır Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir

Kervansaray Kahvesi

Menengiç Nedir Nasıl Kullanılır Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir


        

Menengiç Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

 

Kadim topraklarda binlerce yıldır kendisi yetişen ve ismini de yaban fıstığı olarak ilk başlarda bilinen menengiç aslında normal kuruyemiş olan Antep fıstığı dediğimiz yemişin yabanisidir. Yani yaban fıstığı olarak da bilinmektedir.  Ve Anadolu’da yöre halkları melengiç, çıtımık veya çitlembik gibi isimleri vardır. Ve olanüstü faydaları olan şifali bitki çeşididir. Menengiçten yapılan sabuna ise bıttım sabunu olarak adlandırılır. 

Doğal bitki türlerinden biri olan menengiç, pek çoğu tarafından menengiç kahvesi olarak bilinmektedir. Fakat kahve dışında sabun ve yağ olarak da kullanılmaktadır. Türkiye’de doğu ve güneydoğu ilinde yetişen doğal yaban fıstıklarındandır.

Diğer adı bıttım olark da bilinen bitkinin tanleri meyve olarak da tüketildiği bilinmelidir. Fırında 5-10 dakika kadar pişirilerek normal kışın soğuk günlerde çerezin yanında ikram edilir. Ve sağlığa birçok faydası vardır.

Ayrıca tıp alanında kullanılan menengiç bitkinin dallarından oluşan reçineden elde edilen sakızı bal ile karıştırılıp tüketildiğinde böbrek sağlığı için oldukça fayda sağladığı bilinmektedir. Ayrıca yaprakları çay ile kaynatılıp içmek de de birçok rahatsızlığı gidermektedir. Vitamin ve minarel bakımından da zengin bitkiler arasındandır.

 

Menengiç Bitkisi Nedir

Menengiç Bitkisi Nedir

Latince adı Pistacia terebinthus  olan menengiç bitkisi boy olarak 10 metreye kadar çıkabilmektedir. Yavaş yavaş ve geç büyüyen bitki olma özelliğine sahiptir. Kuru ve yumuşak topraklarda iyi gelişen ve yetişen bir bitkidir. Kırmızı çiçekleri vardır. Yeşil ve mavi rengine dönüşür meyveleri.

Menengiç nasıl kullanılır?

menengiç nasıl kullanılır

Menengiç bitkisi lezzetli ve farklı bir tadı varıdr. Kuruyemiş olarak yenilmektedir. Ayrıca sütlü yapılan kahvesi yani meyvelerinin öğütülüp kahve halini alması ile oluşan ve su yerine süt ile yapıldığında çok farklı bir tad elde edilen menengiç kahvesi

Sütlü Menengiç kahvesi diğer adı ile 3 karışımlı kahve 3 bitkiden oluşan ve sağlık deposu olarak bilinen menengiç kahvesi satışımız mevcuttur. 

Sütlü Menengiç kahvesi

 

 

İle nam yapmış ve dünya geneli bilinmektedir. Yörelere göre de farklı isimlendirilmeler olmuştur.

Menengiçin faydaları nelerdir?

Sağlık adına kışın düzenli olarak kuruyemiş olarak veya kahve olarak tüketildiğinde üst solunum yoluna fayda sağladığı ve öksürüğü kesme ve astım bronşit gibi kronik hastalıklara fayda sağladığı ve iyileştirici gücü bilinmektedir. Yani genel anlamda solunum yollarına faydası vardır. Ayrıca göğsü yumuşatır ve solunumu kolaylaştırır. Mide ağrılarına iyi gelidiği, idrar çözücü ve böbrek taşı düşürmeye yardımcı olduğu bilinen en önemli özellikleri arasındadır. Ayrıca ses tellerine de iyi gelmektedir.

Menengiçin Yan etkileri nelerdir?

Tam bir gençlik iksiri olarak nitelenen menengiç bitkisinin sağlığa herhangi bir yan etkisi mevcut değildir.

 

Ayrıca sizler de 

Dibek Kahvenin faydaları

nelerdir merak ediyorsanız buyrun yazımızı okumaya. 

 

 

 


adıyaman kervansaray kahvesi


adıyaman kervansaray kahvesi

Sosyal Medyada Biz

MÜŞTERİ YORUMLARI

  • Bu kahveyi hazirlarken icine biraz da salep atıp sütle yapin daha da guzel kivamli oluyor Deren

  • Çok hızlı geldi ve inanılmaz lezzetli.Teşekkürler! Serenay

  • Siparişvermiştim onaynamişmi nasıl öğrenebilirim Semacil

  • 7 karışımlı osmanlı kahvesi sipariş etmek istiyorum 1500 gr fiyatını alabilirmiyim daha önce adıyaman kervansaray kahveyi başka siteden almıştım memnun kaldım şu anda 2 kg 70 TL olduğunu 1500 gr olamayacağını söylediler bende sizde 50 TL olarak gördüm emin olmak istedim olursa hemen sipariş girmek istiyorum zehra şahin

  • lezzeti çok güzel.içer içmez bu siteden sipariş verdim. adres. eksik girildiği için tarafınızdan , kargo şubesine gidip almak zorunda kaldım. 1 gün gecikmeli de olsa bu kahve için değer. Merve

https://www.hammerheads.nl/ https://www.hwan-oong.de/ https://www.genuss-leipzig.de/ https://www.aam-boyer.de/ https://www.ikchatmetvreemden.nl/ https://www.sundz-design.de/ https://www.ross-cosmetic.de/ http://www.rapidpcfix.co.uk/ https://www.frank-weisser.de/ http://www.christophmogwitz.de/ https://www.metallbau-gaertner.de/ https://www.hbpc.nl/ https://www.jackbroscie.nl/ http://www.ophumboldt.de/ https://www.apply-pictures.de/ https://www.insolwert.de/ https://www.wismar-lotse.de/ https://www.handy-team.de/ http://www.dapinternational.co.uk/ https://www.jongart.de/ https://www.casa-vento.de/ https://www.buklee.de/ http://www.rome-italie.nl/ https://www.young4mation.de/ http://www.rome-italie.nl/ http://www.orangewebbers.nl/ https://www.gookar.nl/ https://www.viamatic.fr/ https://www.hettrouwhuys.nl/ https://www.aktionspreisforum.de/ https://www.insolwert.de/ https://www.aktionspreisforum.de/ https://www.josephgrill.nl/ https://www.the-viewfinder.de/ https://www.ueberzeuge.de/ https://www.werners-index.de/ https://www.nicolebeck.de/ https://www.kredit-quality.de/ http://www.byeve.de/ https://www.pestalozzinet.de/ https://www.handy-team.de/ https://www.handy-team.de/ https://www.roodenburg-rozen.nl/ https://www.motorkai.de/ https://www.vuongdesign.nl/ https://www.viamatic.fr/ https://www.carsten-duebbers.de/ https://www.snowmeeting.nl/ http://www.rapidpcfix.co.uk/ https://www.gookar.nl/

Biraz Reklam Arası


scroll up