Türk Kahvesi

Kervansaray Kahvesi

Türk Kahvesi


       Türk kahvesi

Türk kahvesi

Türk Kahvesini seven sevmeyen, içen veya içmek istemeyip de mecburi yapmak zorunda kalanlar için; Türk kahvesi geçmişten gelen bir gelenek ve Osmanlı İmparatorluğundan bugüne gelen ve dünyada Türk kahvesi olarak yani Turkish coffee olarak bilinen kahve için buyurun merak ettiğiniz her şey burada.

Türk kahvesi tarihi

Geleneksel Türk kültürünün en güzel ve en özel alışkanlığından olan ve yemekten sonra içilen o, keyifli muhabbetlerin yanında yer alan, ağır yemeklerde mideyi rahatlatan bir kültür olmuş durumdadır. Ayrıca keyifli ve lezzetlidir. 16. Yüzyıllardan günümüze soluksuz ve kesintisiz gelmiş bir içecek olup en güzel anlarda kız istemelerde bile olmazsa olmazlarındandır.  Türk kahvesini kim buldu, Türk kahvesini kim keşfetti orası net olarak bilinmezse bile kim bulmuşsa iyi ki bulmuş.

                Kaynaklara göre iki tüccar tarafından mısır üzerinden Osmanlı Devletine getirilmiş ve Saraya kadar girmiş dönemin padişahları tarafından da içilmiş ve günümüze olan yolculuğu devam etmiş durumdadır.

                Ayrıca birkaç hikâye mevcut durumdadır. 1. Olay 1554 yılında Suriyeli iki girişimci tarafından İstanbul’a getirildiği bunlar Halepli Hukm ve Şamlı Şems olarak bilinmektedir.  Bunlar Tahtakale’de  büyük dükkan kiralayarak kahvenin satışını yapmaya ve kahvehane işletmeye başlaması ile bütün ülkeye Avrupa’ya oradan da bütün dünyaya sunulmaya başlıyor. Ve çıkış yeri olarak Osmanlı ana yurdundan başlamasından dolayı Türk kahvesi olarak anılmaya ve bilinmeye başlıyor.

                Diğer hikaye ise 1517 yılında Kanunu Sultan Süleyman’ın Yemen Valisi olan Özdemir Paşa, Yemen’den getirerek saraya taşıma olarak biliniyor. Ve daha sonra ise kadrolu kahveci ustaları tarafından özenle Sultan’a sunuluyor ve haremde cariyelere doğru kahve pişirme dersleri verilmeye başlandığı bilinmektedir.

                Saray mutfağında, evlerde, kahvehanelerde, sokar aralarında, Attarlarda güzel koku anlamında dükkânlarda, Eşribe diye atlandırılan dükkanlarda satışı ve içimi başlamıştır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde İstanbul’da kahve satan esnafın sayısını en az 500, dükan sayısı ise 300 olarak anlatmaktadır. 

 

Türk kahvesi yapmak için neler gereklidir?

Türk kahvesi yapmak için neler gereklidir

Kahve tarihinden sonra hazırlayabilmek için neler gereklidir. Nelere dikkat etmeli ve kahvenin püf noktaları nelerdir? 

            Öncelikle dikkat edilecek en önemli nokta kahvenin taze olması gerekmektedir. Çok bekleyen veya bekletilen kahve ağızda ekşi bir tat bırakır. Ayrıca sizi rezil etmesi de cabasıdır. Bundan dolayı taze olduğuna emin olun. Taze kahve içmek için azar azar alıp bitince yenisin almak en mantıklısıdır.

            Diğer öncelik ise Türk Kahve seti olarak gösterilebilir. Cezvenin bakırdan olması farklı bir tat vermesini sağlar. Çelik cezvelerde iyi kahve olur fakat bakırın yerini tutatmaz.

            Su ve şeker de ise suyun içme suyu olmasına özen gösterilmelidir. Şeker ise isteğe bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

 

Türk kahvesi nasıl yapılır video

Türk kahvesi nasıl yapılır video

Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl pişirilir.

 

1 her fincan için iki çay kaşığı Türk Kahvesi cezveye konulur. Taze olması üst kısımda dile getirilmiştir. Kahvenin rutubetlenmemiş olmasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca uzun süre bekletilmiş kahve de tat vermeyebilir.

2 Her fincan için yeterli miktarda su konulur. Yeteri kadar sudan kasıt ise fincan sayısı kadar su eklenir. Klorlu çeşme sularını kahvenin tadını bozabilir.

3 Ardından isteğe bağlı şeker takviyesi yapılarak başlanılır. Sade kahvede hiç şeker atılmazken; az şekerli kahveye yarım, orta şekerli kahveye 1, şekerli kahve 2 küp şeker atılır.

4 Bütün malzemeleri cezveye koyduktan sonra ateşe vermeden kahve, su ve şeker karıştırılarak yapımına başlanılır.  Kısık ateşte pişirilmeye başlanılır. Eğer ateş harlı ise özünü almadan kaynar ve kahve hiçbir tat vermez. Bundan dolayı mangalda pişen kahve en güzel kahve çeşitlidir.

 

 

 


adıyaman kervansaray kahvesi


adıyaman kervansaray kahvesi

Sosyal Medyada Biz

MÜŞTERİ YORUMLARI

  • Bu kahveyi hazirlarken icine biraz da salep atıp sütle yapin daha da guzel kivamli oluyor Deren

  • Çok hızlı geldi ve inanılmaz lezzetli.Teşekkürler! Serenay

  • Siparişvermiştim onaynamişmi nasıl öğrenebilirim Semacil

  • 7 karışımlı osmanlı kahvesi sipariş etmek istiyorum 1500 gr fiyatını alabilirmiyim daha önce adıyaman kervansaray kahveyi başka siteden almıştım memnun kaldım şu anda 2 kg 70 TL olduğunu 1500 gr olamayacağını söylediler bende sizde 50 TL olarak gördüm emin olmak istedim olursa hemen sipariş girmek istiyorum zehra şahin

  • lezzeti çok güzel.içer içmez bu siteden sipariş verdim. adres. eksik girildiği için tarafınızdan , kargo şubesine gidip almak zorunda kaldım. 1 gün gecikmeli de olsa bu kahve için değer. Merve

Biraz Reklam Arası


scroll up