osmanlı kahvesi hikayesi

Kervansaray Kahvesi

osmanlı kahvesi hikayesi


       osmanlı kahvesi hikayesi

 

osmanlı kahvesi hikayesi veya türk kahvesi hikayesi nedir?

 

Hepinizin bildiği üzere kahve dünya geneli Türk Kahvesi olarak bilinmektedir. Fakat Türkiye’de yetişmeyen bu ürün nasıl da Türk Kahvesi olarak bilinmeye başlandı. Buyurun dilerseniz Osmanlı kahvesi hikayesi nedir. Birlikte okuyalım.

Kahvenin Osmanlı İmparatorluğu’na gelişi konusunda iki farklı hikaye rivayet edilir. Bunlarından birincisi 1554 yılında Suriyeli iki girişimci tarafından Halepli Hukm ve Şamlı Şems tarafından dönemin başkenti İstanbul’a getirildiği rivayet edilir.

Diğer hikaye ise 1517 yılında Kanun Sultan Süleyman döneminde Yemen Valisi Özdemir Paşa, kahve lezzetine hayran kaldığını ve bunu İstanbul’a getirdiği bilinmektedir. Böylelikle Yemen Valisi Yemen’den getirdiği kahveyi saraya taşıyor. Böylelikle Yemen’de yetişen yüksek yerlerde yetişen kahve farklı ustalar tarafından özenle Sultan’a servisler başlıyor. Ve Harem’de cariyelere kahve pişirme dersleri veriliyor. Böylelikle kahve Öncelikle İstanbul’da daha sonra Anadolu ve birçok Avrupa kentlerine kadar gidiyor. Ve işin biz açısından güzel tarafı ise kahvenin Türk Kahvesi olarak bilinmesi ve bu şekilde nam yapılmış olmasıdır.

                Sonuç itibari ile Osmanlı Kahvesi ya da Türk Kahvesi olayda geçen her iki hikâyeden hangisi doğru bilinmez fakat Türkler arasında yayılan bu lezzet zamanla Tüm Dünya’ya sunulmuş oldu.

 

                Osmanlı Döneminde açılan kahvehaneler giderek kahve tiryakileri için farklı bir eğlence kültürünün de yayılmasını sağlamıştır. Kahvehanelerde toplanan halk hikâye anlatanların eşliğinde bol köpüklü kahveler eşliğinde keyifli zamanlar geçirmeye başlamışlardı.  Fakat bu hikâyelerden farklı bir durum orta çıktı ve Kanuni Sultan Süleyman’ın bu durum ile ilgili Şeyhülislam tarafından Kahveyi yasaklayıp haram fetvası bile vermiştir.

Bu konu ile ilgili olarak haftaya yazacağımız yazımızda Osmanlı kahveyi neden yasakladı adlı makalemizde ilgili bilgiyi bulabileceksiniz.

 

                Ayrıca Osmanlı Döneminde padişahlar için kadrolu çalışan Kahvecibaşı olarak bilinen kişiler tarafından Padişah ve Sultanlar için farklı hoş koku ve lezzetlerde kahve sunmaya başladılar. Ve bu şekilde karışım ve dibek kahveleri dediğimiz kahve çeşitleri oluşmaya başladı.

Günümzde Dibek kahvesi nerede yapılıp içilmeye devam ediyor diye merak ediyorsanız   Dibek Kahvesi nereye ait

Ayrıca Dibek kahvesinin faydaları ile ilgili            Dibek kahvenin faydaları

Sonraki yazımız Osmanlı kahveyi neden yasakladı haftaya sizlere sunacagız.

 

 

               

 

 

 


adıyaman kervansaray kahvesi


adıyaman kervansaray kahvesi

Sosyal Medyada Biz

MÜŞTERİ YORUMLARI

  • Bu kahveyi hazirlarken icine biraz da salep atıp sütle yapin daha da guzel kivamli oluyor Deren

  • Çok hızlı geldi ve inanılmaz lezzetli.Teşekkürler! Serenay

  • Siparişvermiştim onaynamişmi nasıl öğrenebilirim Semacil

  • 7 karışımlı osmanlı kahvesi sipariş etmek istiyorum 1500 gr fiyatını alabilirmiyim daha önce adıyaman kervansaray kahveyi başka siteden almıştım memnun kaldım şu anda 2 kg 70 TL olduğunu 1500 gr olamayacağını söylediler bende sizde 50 TL olarak gördüm emin olmak istedim olursa hemen sipariş girmek istiyorum zehra şahin

  • lezzeti çok güzel.içer içmez bu siteden sipariş verdim. adres. eksik girildiği için tarafınızdan , kargo şubesine gidip almak zorunda kaldım. 1 gün gecikmeli de olsa bu kahve için değer. Merve

https://www.hammerheads.nl/ https://www.hwan-oong.de/ https://www.genuss-leipzig.de/ https://www.aam-boyer.de/ https://www.ikchatmetvreemden.nl/ https://www.sundz-design.de/ https://www.ross-cosmetic.de/ http://www.rapidpcfix.co.uk/ https://www.frank-weisser.de/ http://www.christophmogwitz.de/ https://www.metallbau-gaertner.de/ https://www.hbpc.nl/ https://www.jackbroscie.nl/ http://www.ophumboldt.de/ https://www.apply-pictures.de/ https://www.insolwert.de/ https://www.wismar-lotse.de/ https://www.handy-team.de/ http://www.dapinternational.co.uk/ https://www.jongart.de/ https://www.casa-vento.de/ https://www.buklee.de/ http://www.rome-italie.nl/ https://www.young4mation.de/ http://www.rome-italie.nl/ http://www.orangewebbers.nl/ https://www.gookar.nl/ https://www.viamatic.fr/ https://www.hettrouwhuys.nl/ https://www.aktionspreisforum.de/ https://www.insolwert.de/ https://www.aktionspreisforum.de/ https://www.josephgrill.nl/ https://www.the-viewfinder.de/ https://www.ueberzeuge.de/ https://www.werners-index.de/ https://www.nicolebeck.de/ https://www.kredit-quality.de/ http://www.byeve.de/ https://www.pestalozzinet.de/ https://www.handy-team.de/ https://www.handy-team.de/ https://www.roodenburg-rozen.nl/ https://www.motorkai.de/ https://www.vuongdesign.nl/ https://www.viamatic.fr/ https://www.carsten-duebbers.de/ https://www.snowmeeting.nl/ http://www.rapidpcfix.co.uk/ https://www.gookar.nl/

Biraz Reklam Arası


scroll up